Projekty

Poznaj Krakowską
Hutę Szkła

Sztuka do Rzeczy - design w Krakowie w Krakowskiej Hucie Szkła
Sztuka do Rzeczy - design w Krakowie w Krakowskiej Hucie Szkła

Zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych w ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy - design w Krakowie!

Plan wydarzeń w Krakowskiej Hucie Szkła:

 

18 listopada, godz. 10.00 

Hewtajz, sztrachajz i burgulec, czyli o hutniczym warsztacie – zajęcia dla dzieci 

 

Spotkanie rozpocznie się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego młodzi uczestnicy poznają tajniki szklanego rzemiosła. Po pokazie wezmą udział w zajęciach przybliżających poszczególne elementy hutniczego warsztatu. W ramach zajęć będą mogli również zwiedzić z przewodnikiem wystawę interaktywną „Szkło pod lupą Łukasiewicza”.

Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. 

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania warsztatów: 1,5–2 h

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC 
 

 

18 listopada, godz. 12.15

Warsztaty szklarskie dla dorosłych


Warsztaty szklarskie dla dorosłych od pierwszej edycji „Sztuki do rzeczy” stanowią najpopularniejsze zajęcia w programie Krakowskiej Huty Szkła. Możliwość samodzielnego wykonania szklanego drobiazgu, a następnie zabrania go ze sobą jako pamiątki z warsztatów daje uczestnikom wiele radości. Wydarzenie jest też okazją do popularyzacji twórczości rzemieślniczej i ginącego zawodu hutnika szkła ręcznie formowanego. 

Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy przedstawią w jaki sposób tworzone są szkła użytkowe i dekoracyjne. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom technologię produkcji szkła oraz zasady jego projektowania. Po pokazie uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa pozostanie na hali produkcyjnej i weźmie udział w praktycznej części warsztatów. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wypróbowania swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza: wykona szklany wyrób, pracując na hutniczej ławeczce (będzie to mogła być np. szklana miseczka czy szklane zwierzątko). W tym samym czasie druga grupa odwiedzi stałą ekspozycję muzealną wraz z przewodnikiem, gdzie będzie miała możliwość zapoznania się z historią huty szkła przy Lipowej 3. Następnie uczestnicy zamienią się zadaniami. Po zakończeniu zajęć wykonane przez uczestników „dzieła” zostaną poddane procesowi odprężania i szlifowania i będą stanowiły dla nich pamiątkę z udziału w warsztatach.

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania warsztatów: 2,5-3 h

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC 
 

 

19 listopada, godz. 11.00 

Warsztaty projektowe dla dorosłych

Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy przedstawią rzemieślniczy sposób tworzenia szkła użytkowego (np. wazonu, patery) – zaprezentowana zostanie zarówno metoda „z ręki”, jak i przy wykorzystaniu drewnianej formy. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się ze składnikami szkła, procesem jego wytopu, barwnikami, wykorzystywanymi przez hutników narzędziami i urządzeniami. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom zasady projektowania szkła użytkowego oraz technologię jego produkcji. Szczególny nacisk zostanie położony na te aspekty technologiczne, które mają istotny wpływ na proces projektowania. Po pokazie uczestnicy będą mogli w praktyce sprawdzić zdobytą w trakcie pokazu wiedzę, projektując swoje własne szkło użytkowe. Po wykonaniu projektów zostaną one poddane ocenie przez hutników, którzy zdecydują, który z nich najlepiej spełnia wymagania pod kątem technologicznym i użytkowym oraz czy może być zrealizowany bez wykonania formy. 

W trakcie obrad uczestnicy warsztatów będą mieć możliwość odwiedzenia stałej ekspozycji muzealnej Krakowskiej Huty Szkła oraz wystawy interaktywnej „Szkło pod lupą Łukasiewicza”. Po zakończeniu obrad zostanie ogłoszony zwycięski projekt, który hutnicy wykonają od razu, na oczach publiczności. Zrealizowany projekt będzie stanowił nagrodę dla jego autora.

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania warsztatów: 2-2,5 h

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC 

 

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny. 

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

Magiczny Kraków



Wróć
Kraków, ul. Lipowa 3

ikona
linia Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe

ikona Kraków
ul. Lipowa 3
ikona tel.
12 423 67 90
Godziny otwarcia galerii, wystawy stałej:
poniedziałek - piątek 10-16

Godziny otwarcia pokazów ręcznego formowania szkła
poniedziałek - piątek 10-16
(ostatnie wejście na pokaz o godzinie 15:00)
linia Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera