Cechą charakterystyczną twórczości Katarzyny Harasym jest jej ogromna różnorodność. Różnorodność stosowanych technik (fusing, slumping, palniki, pâte de verre), różnorodność form wyrazu (instalacje, rzeźby, naczynia codziennego użytku, biżuteria). I niczym nieskrępowana wyobraźnia. To właśnie ona podsunęła Artystce pomysł, by wykorzystać stare, popeerelowskie szyby drzwiowe do stworzenia serii nowoczesnych naczyń szklanych.
Naczynia sentymentalne – talerze, miski, szklanki, to nie tylko tak modny dzisiaj design z recyklingu. To przede wszystkim siła emocji i wspomnień zawartych w miodowym bądź bezbarwnym szkle z charakterystycznymi wzorami w romby czy delikatnie zarysowanymi kompozycjami roślinnymi. Jak mówi sama Artystka: „Każda szyba - naczynie nosi w sobie wspomnienia osób z różnych dzielnic Wrocławia. W ten sposób powstaje emocjonalna mapa mojego rodzinnego miasta". Naczynia sentymentalne to naczynia z przeszłością. Katarzyna Harasym poprzez swoje działania tworzy ich kolejną, nową historię.
Zapraszam do Galerii Lipowa 3 na wystawę pełną wspomnień...
Aleksandra Skorek, kurator wystawy
KATARZYNA HARASYM
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła). Przez dwa lata studiowała w Fundació Centre del Vidre w Barcelonie. Stypendystka OFF Massana w Barcelonie. Jej szklana instalacja „Descamació – Złuszczenia” została uznana przez The Corning Museum off Glass w Nowym Jorku jedną z najlepszych prac roku 2011 na świecie.
Mieszka we Wrocławiu, gdzie posiada autorską pracownię „Przezroczysta”. Prowadzi kursy dotyczące techniki fusingu i pracy na palnikach.
|