Twórczość Stanisława Bracha można opisywać na wiele sposobów. Można mówić o pełnej surowego wyrazu formie, można mówić o przestrzeni, którą Artysta anektuje poprzez wprowadzanie do kompozycji ażurów. O wyczuciu materiału, o doskonałym opanowaniu techniki. Ale prace Stanisława Bracha to także odzwierciedlenie ludzkiego losu. To emanujące z wyrzeźbionych postaci cierpienie, wynikające z przeciwstawnych cech ludzkiej natury. Człowiek Bracha jest z jednej strony silny, twardy jak skała, z drugiej kruchy i delikatny. Otoczony przez bliskich, czasami nawet przez tłumy – ale czy zawsze dostrzeżony?
Wystawa „Ecce homo” jest okazją do zapoznania się z pracami jednego z najważniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Równocześnie inauguruje działalność wystawienniczą w nowej przestrzeni ekspozycyjnej Galerii Lipowa 3.
Serdecznie zapraszam!
Aleksandra Skorek, kurator wystawy
STANISŁAW BRACH
Urodzony w 1972 r. w Gorlicach. Absolwent Technikum Ceramicznego w Łysej Górze oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego, 2000). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Laureat Nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).
Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych, m.in. we Włoszech i w Japonii. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych.
Kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
|